Våra Förtroendevalda

Förbundet leds av en styrelse som består av tretton ledamöter och fem ersättare från kommuner i Skåne.

Styrelsen väljs på förbundsmötet som hålls året efter allmänna val. Nuvarande styrelse valdes vid förbundsmötet den 5 maj 2023 och är valda för mandatperioden till och med förbundsmötet 2027.

Styrelseordförande är Patric Åberg (M), Östra Göinge, 1:a vice ordförande är Johan Andersson (S), Eslöv och 2:a vice ordförande är Teddy Nilsson (SD), Svalöv.

De fyra största kommuner i Skåne, Malmö, Helsingborg, Lund och Kristianstad har alltid varsin plats som ordinarie ledamot i styrelsen. Alla ledamöter och ersättare är kommunstyrelseordförande eller sitter i kommunstyrelsens presidium i sina respektive kommuner.

Kommande sammanträden

  • 9 februari, klockan 13:00-15:30, digitalt
  • 5 april, klockan 13:00-15:30 i Lund
  • 24 maj, klockan 13:00-15:30 i Lund
  • 13 september, klockan 13:00-15:30, digitalt
  • 22 november, klockan 13:00-15:30 i Lund

Ledamöter i styrelsen

Anders Almgren

Styrelseledamot

Socialdemokraterna, Lunds kommun

André af Geijerstam

Styrelseledamot

Sverigedemokraterna, Sjöbo kommun

Angela Everbäck

Ersättare

Miljöpartiet, Vellinge kommun

Camilla Palm

Styrelseledamot

Moderaterna, Kristianstads kommun

Carina Wutzler

Styrelseledamot

Moderaterna, Vellinge kommun

Christian Orsing

Styrelseledamot

Moderaterna, Helsingborg stad

EmmaLina Andersson

Ersättare

Vänsterpartiet, Malmö stad

Erik Lundström

Styrelseledamot

Kristdemokraterna, Trelleborgs kommun

Filip Persson

Styrelseledamot

Sverigedemokraterna, Bromölla kommun

Johan Andersson

1:e vice ordförande

Socialdemokraterna, Eslövs kommun

Katrin Stjernfeldt Jammeh

Styrelseledamot

Socialdemokraterna, Malmö stad

Lars Nyander

Styrelseledamot

Socialdemokraterna, Ängelholms kommun

Lena Wallenthiem

Styrelseledamot

Socialdemokraterna, Hässleholms kommun

Mathias Andersson

Ersättare

Sverigedemokraterna, Trelleborgs kommun

Patric Åberg

Ordförande

Moderaterna, Östra Göinge kommun

Philip Sandberg

Ersättare

Liberalerna, Lunds kommun

Sara Ripa

Ersättare

Centerpartiet, Svedala kommun

Teddy Nilsson

2:e vice ordförande

Sverigedemokraterna, Svalövs kommun


Relaterat material

Alla relaterade dokument Gå till sida

Protokoll styrelsen Skånes Kommuner 24 november 2023 Politik, 2023-09-21

Ladda ner

Protokoll styrelsen Skånes Kommuner 29 september 2023 Politik, 2023-09-21

Ladda ner

Protokoll styrelsen Skånes Kommuner 23 maj 2023 Politik, 2023-09-21

Ladda ner

Protokoll styrelsen Skånes Kommuner 5 maj 2023 Politik, 2023-09-21

Ladda ner

Protokoll styrelsen Skånes Kommuner 14 april 2023 Politik, 2023-09-21

Ladda ner

Sidansvarig

Magnus Nurmi

Kommunikationschef